nagrobki granitowe

Jak oznaczano groby zanim pojawiły się nagrobki granitowe?

Zanim pojawiły się regularne nagrobki granitowe, ludzie mieli silną potrzebę wyznaczania miejsc, w których spoczną ich zmarli. Przybierały one w historii najróżniejsze formy i warto poznać choć kilka z nich, choć na pewno podane niżej przykłady każdy zna.

Nagrobki granitowe i chowanie zmarłych

nagrobki granitoweNajprostszym sposobem na „nagrobek” jest usypanie kopczyka ziemi czy kamieni, albo po prostu przywalenie grobu jednym dużym kamieniem. Miało to sens w miejscach, gdzie do świeżych zwłok w płytkich grobach mogły próbować się dostać padlinożerne zwierzęta. Do tego warto było wiedzieć, w którym miejscu lepiej będzie nie kopać albo nie stawiać domu. Wszyscy słyszeli o Smętarzu Zwierząt? No właśnie. Innym sposobem jest usypanie nie małego kopczyka, a wielkiego kopca czy stworzenie kurhanu, choć jest to opcja ze znacznie większym rozmachem niż proste nagrobki granitowe i w Toruniu się takich nie znajdzie. W województwie kujawsko-pomorskim nie ma też piramid, które w starożytnym Egipcie pełniły swoistą rolę luksusowego nagrobka dla przedstawicieli najwyższych klas społeczeństwa. Co ciekawe, dziś niektórzy chcą mieć pomniki granitowe, które przypominają nieco z wyglądu małe piramidy, ale są to raczej przypadki odosobnione i dla osób, które uwielbiają się wyróżniać i nie zamierzają z tego rezygnować nawet po śmierci.

Nagrobek to nie tylko kamień czy płyta granitu, ale też stosowny napis, wyjaśniający, kto spoczywa w tym miejscu. Obecnie jest to zwykle imię, nazwisko i daty urodzeń i śmierci, ale w historii nagrobkowego piśmiennictwa pojawiały się też rozmaite sentencje.