Czy warto przyjmować witaminę k2?

Witaminy K to grupa witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Dwie jej najważniejsze formy to witamina K1 i K2. Wszystkie witaminy K są potrzebne do prawidłowego krzepnięcia krwi, podczas gdy witamina K2 jest niezbędna do budowy i utrzymania mocnych kości, a także do uniknięcia odkładania się wapnia w tętnicach i naczyniach krwionośnych.

Witamina k2 i jej wpływ na zdrowie

witamina k2 alinessNiestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z korzyści zdrowotnych witaminy k2. Witaminy z grupy k były niedoceniane i do niedawna źle rozumiane zarówno w środowisku naukowym, jak i opinii publicznej. Witamina K2 może pomóc utrzymać zdrowie układu sercowo-naczyniowego, poprawić skórę, wzmocnić kości i promować funkcjonowanie mózgu. Oprócz kluczowej roli w lepszym krzepnięciu krwi i szybszym gojeniu się ran, witamina k2 aliness ma wiele innych korzyści zdrowotnych. Witamina k2 może obniżyć ryzyko uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego i poprawić ogólny stan zdrowia serca. Dieta bogata w naturalną witaminę k2 może zmniejszać ryzyko choroby wieńcowej. Wspomaga również prawidłową gęstość mineralną kości. Wysoki poziom glukozy we krwi może zwiększać ryzyko wystąpienia depresji, lęku i zaburzeń poznawczych. W jednym z badań badano wpływ witaminy k2 na szczury z zespołem metabolicznym, wysokim poziomem glukozy we krwi oraz objawami lękowymi, depresyjnymi i deficytem pamięci. Leczenie witaminą K spowodowało znormalizowanie poziomu glukozy we krwi i zmniejszyło objawy lęku i depresji. Witamina k2 ma właściwości przeciwutleniające, które mogą pomóc chronić przed rakiem. Ponadto odkrycia sugerują, że witamina ta może hamować procesy genetyczne, które prowadzą do wzrostu nowotworu.

Niedobór witaminy K jest bardzo rzadki i ponieważ większość ludzi otrzymuje wystarczającą ilość witaminy z diety, każdy, kto jest zagrożony jej niedoborem, może rozważyć rozpoczęcie stosowania suplementów diety zawierających witaminę k2.