Celiakia to nie koniec świata

Moja koleżanka długo borykała się z różnymi problemami zdrowotnymi. Odwiedziła wielu lekarzy ale żaden nie potrafił powiedzieć co jej dokładnie jest. W końcu trafiła do doktora, który stwierdził u niej celiakie czy brak tolerancji organizmu na gluten. Jest to choroba bardzo ciężka do zdiagnozowania.

Ceny produktów bezglutenowych są przystępne

produkty bezglutenowe cenaNiestety choroby tej nie da się całkowicie wyleczyć. Jedynym rozwiązaniem łagodzenia jej objawów jest restrykcyjne przestrzeganie diety bezglutenowej. Taka dieta będzie dużą zmianą w jej życiu. Przede wszystkim będzie musiała bardzo uważać na wybierane produkty. Na szczęście w dzisiejszych czasach to nie problem – produkty nie zawierające glutenu są łatwo dostępne w sklepach. Jednak gdy kupuje specjalne produkty bezglutenowe cena jest trochę wyższa w porównaniu z produktami zawierających gluten ale do przyjęcia. Musi też dokładnie czytać etykiety wybieranych produktów. Znakiem rozpoznawczym produktów bezglutenowych jest najczęściej zielony symbol przekreślonego kłosa. Niektórzy producenci zamiast tego umieszczają napis „produkt bezglutenowy”. Jedynie całkowite wyeliminowanie glutenu z jej codziennego jadłospisu pozwoli organizmowi prawidłowo funkcjonować. Od diety bezglutenowej nie ma odstępstw – niestety spożycie nawet niewielkiej ilości glutenu może spowodować długotrwałe problemy ze zdrowiem. Dlatego tak ważne dla niej jest pilnowanie swojego jadłospisu opartego na specjalnych produktach. Jeżeli u kogoś zostanie wykryta celiakia już do końca życia będzie musiał przestrzegać diety bezglutenowej. Od tego nie ma odstępstw.

Moja koleżanka cały czas się dokształca co może jeść a co będzie jej szkodziło. Zapisała się nawet do grupy wsparcia, która łączy osoby z tą chorobą. Wymieniają się tam radami oraz przepisami. Dzięki temu widzę, że pomału oswaja się z diagnozą, którą usłyszała od lekarza.