brama garażowa

Zalety domu pasywnego i bramy garażowe

W Polsce najbardziej popularnym typom budownictwa są domy murowane, wiąże się to z długoletnią tradycją oraz trwałością domów z cegieł. Coraz większą uwagę przykuwają jednak domy pasywne oraz domy energooszczędne.

Bramy garażowe są potrzebne w domu pasywnym

brama garażowaWciąż budzą jednak one wiele wątpliwości z powodu klimatu panującego w naszym kraju oraz kosztów inwestycji. Budownictwo to ma wiele zalet, co czyni je moim zdaniem przyszłościowymi. Przede wszystkim są one niezależne polityczno-prawnie. Posiadają one swoje własne źródła energii, ich zależność ogranicza się natomiast do dostawców surowców ziemnych jak węgiel czy gaz. Niezależnie od cen tych surowców nasz dom w większej mierze zasilać się będzie energią słoneczną, wiatrową i ziemną. Ze względu na jeszcze niską powszechność tego budownictwa, gdyż w Polsce istnieje ono dopiero od 6 lat, koszty inwestycji przewyższają domy tradycyjne o 30%. Jednak należy podkreślić, że zużywa on aż pięciokrotnie mniej energii niż domy budowane metodą tradycyjną, co umożliwia znaczne oszczędności już w pierwszym roku użytkowania. Wysoka jest również ich trwałość, w przeciwieństwie do domów budowanych np. z drewna. Wiąże się to z koniecznością stosowania materiałów i elementów wysokiej jakości, takich jak warstwy izolacyjne, uszczelniane drzwi wewnętrzne, okna, bramy garażowe. Jednak ceny wysoko uszczelnionych okien, bram i drzwi z montażem są bardzo wysokie. Ze względu, że głównie stawia się tutaj na funkcjonalność a nie na wygląd, bryły pasywnych domów przypominają design nowoczesnych domów skandynawskich, charakteryzujących się prostą prostą budową, minimalistyczną formą, dużym przeszkleniem i przestrzenią oraz prostą kolorystyką, dzięki czemu zdobędą przychylność wszystkich fanów nowoczesnego budownictwa.
Kolejną zaletą będzie tutaj wysoka wartość przy sprzedaży. Dom pasywny posiadający certyfikat domu energooszczędnego oraz świadectwo charakterystyki energetycznej są znacznie wyżej wyceniane niż domy standardowe. Czynnikiem mówiącym zdecydowanie tak domom pasywnym jest świeże powietrze dzięki stałej wentylacji. Wyzbywamy się w ten sposób zbyt dużej wilgotności z łazienek, zapachów z kuchni oraz znacznej ilości alergenów i kurzu. Największy jednak komfort mieszkaniowy dają grube ściany zapewniające wyciszenie oraz możliwość utrzymania stałej, najdogodniejszej temperatury przez cały rok.
Pierwszy dom pasywny został wybudowany pod Wrocławiem w 2007 roku do celów pokazowych.

W związku ze stale wahającymi się cenami gazu, węgla oraz innych surowców nieodnawialnych myślę, tym bardziej zachęcam do budowania domów pasywnych, które są rozwiązaniem zdecydowanie przyszłościowym opierającym się na wykorzystywaniu źródeł odnawialnych jak np. energia słoneczna.