Zagadnienia ekonomii społecznej

Ostatnimi czasy bardzo popularne stało się wracanie do ekonomii społecznej. Stworzono nawet specjalne szkolenia, które służą po to, żebyśmy znali podstawowe jej założenia oraz historię. Nie wiemy jednak jak powstała taka ekonomia społeczna.

Proces powstawania ekonomii społecznej

W dużych miastach są już masowo prowadzone szkolenia z ekonomii społecznej. Możemy w prosty sposób dowiedzieć się tam jakie są podstawowe założenia dotyczące zagadnień ekonomii społecznej. Dowiadujemy się także wiele odnośnie tego jak taka ekonomia społeczna postała. Przede wszystkim należy zauważyć, że na samym początku zostało zakwestionowane  podstawowe hasło rewolucji francuskiej przez rozwój nauk, który obejmował zwłaszcza socjologię i psychologię społeczną. Niewątpliwie zjawiskiem istotnym było odrzucenie racjonalizmu, czyli argumentacji rozumowej, a także  odrzucenie wszelkich spekulacji na temat istoty człowieka i państwa. Ekonomia społeczna, z której odbywają się teraz liczne szkolenia narodziła się dokładnie w XIX wieku. Pojawiło się wtedy myślenie materialistyczne i doświadczalne (między innymi Kartezjusz znany ze słów „Myślę, więc jestem”). Koniec XIX wieku kładzie wielki nacisk na filozofię, podkreślono właśnie coś co jest zupełnie subiektywne, czego nie da się zważyć ani zmierzyć, czyli tak zwany popęd życiowy. Nasze ja jest w tym czasie zanurzone, nie da się obiektywnie wymierzyć czasu ani przestrzeni. Właśnie tak wyglądają podstawy filozoficzne współczesnej ekonomii społecznej. Wiele osób dziwi się, że powstała ona tak dawno.

Widzimy więc, że ekonomia społeczna staje się obecnie coraz bardziej popularna. Także zauważamy, że coraz więcej ludzi uczęszcza na odpowiednie szkolenia  z ekonomii społecznej, na których dowiadują się o jej podłożu.