Zabezpieczenie przed pożarem

Pożar może wybuchnąć niepostrzeżenie i rozprzestrzeniać się w zaskakującym tempie, odbierając drogę ucieczki osobom znajdującym się wewnątrz. Dlatego też każdy budynek z cegły, drewna, betonu czy stali, musi mieć odpowiednie zabezpieczenia.

W jaki sposób chroni się konstrukcje stalowe?

zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji stalowychJak wiadomo stal uzyskuje się w bardzo wysokich temperaturach, w których ma ona płyną postać, zatem warunki jakie panują w czasie pożaru, mogą być bardzo niebezpieczne dla konstrukcji stalowych. W związku z tym, architekci i konstruktorzy, intensywnie pracują nad zastosowaniem najskuteczniejszych zabezpieczeń, które sprawią, że stal maksymalnie długo zachowa swoje pierwotne właściwości. Przede wszystkim najważniejsze są zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji stalowych, które stosuje się bezpośrednio na stalowych elementach lub w budynku. Dzielą się one na czynne i bierne, gdyż mają nieco inny cel działania. Do czynnych można zaliczyć przeróżne czujniki i alarmy, które są w stanie we wczesnym etapie wykryć dym, podwyższoną temperaturę czy ogień. Specjalne systemy oddymiania i odprowadzania ciepła, a także kurtyny wodne mogą skutecznie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się ognia. Natomiast do biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych konstrukcji stalowych zalicza się przede wszystkim różnego rodzaju farby ogniochronne lub specjalne powłoki, bezpośrednio nakładane na stalowe elementy konstrukcji. Niekiedy stosowane są okładziny z płyt gipsowo – kartonowych lub z wełny mineralnej, które skutecznie opóźniają wystąpienie punktu krytycznego.

Choć budynki z cegły są najpopularniejsze w budownictwie, to coraz częściej są budowane obiekty o stalowych konstrukcjach, ponieważ są lżejsze i tańsze. Jednak mają swoją wadę – są mniej odporne na działanie ognia, dlatego wymagają odpowiednich zabezpieczeń.