dom energooszczędny

Wygoda domów prefabrykowanych

Planując wybudowanie własnego domu zwracamy uwagę głównie na trzy najważniejsze aspekty. Po pierwsze jego cenę, w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku.

Domy energooszczędne to wydatek, który się opłaca

dom energooszczędnyPo drugie koszty eksploatacji takiego obiektu i finalnie szybkość w jakim możemy go postawić. Jeżeli wszystkie te trzy aspekty nas zadowalają to wtedy podejmujemy decyzje o wybudowaniu domu właśnie tego typu. Niestety nie jest wiele opcje, które spełniają wszystkie te warunki. Ciężko bowiem jest wybudować domy energooszczędne szybko, a co najważniejsze za małe pieniądze. Zawsze jest tak, że jak dany obiekt jest tańszy w utrzymaniu to potrzebujemy zainwestować na przykład w pompy ciepła. Jak powszechnie wiadomo są one bardzo drogie, więc zdecydowanie podniosą finalny koszt. Szczególnie w naszym klimacie, gdzie powietrzna odmiana pomp, nie wystarczyłaby do ogrzania całości. Rozwiązaniem tego problemu są jednak domy pasywne. Są one oczywiście droższe od tych klasycznych, ale w dzisiejszych czasach jest to niecałe dziesięć procent. Nie jest to więc dużo w zamian za oszczędność na eksploatacji takiego budynku. Rachunki za energię w takim domu są bowiem ośmiokrotnie niższe niż w przypadku klasycznego obiektu. To wszystko bez wprowadzenia żadnych dodatkowych urządzeń, ponieważ taki dom zapewnia po prostu mniejsze straty ciepła. Jest on lepiej uszczelniony i posiada usprawniony system wentylacyjny. Jednak pasywne domy szkieletowe buduje się relatywnie długo, a więc nie spełniają one trzeciego aspektu. Całe szczęście są jeszcze domy fabrykowane, których czas budowy jest zdecydowanie krótszy. Wszystkie części są już bowiem wcześniej wykonane.

Dlatego domy w Solcu budowane są już praktycznie tylko tak. Nie ma bowiem obecnie na rynku opcji, która byłaby równie korzystna. Wszystkie inne przegrywają na wszystkich polach, poza trochę niższą ceną.