Wuko, kanalizacja

Wszystko o szambie czyli zamienniku kanalizacji

Kiedy nie mamy możliwości podłączenia się do publicznej kanalizacji lub po prostu nie chcemy tego robić, jedynym wyjściem jakie nam pozostaje jest montaż szczelnego zbiornika na nieczystości czyli szamba i korzystać z usług firm asenizacyjnych.

Szambo – jakie i gdzie?

Wuko, kanalizacjaPrzed zdecydowaniem się na tego typu rozwiązanie warto przemyśleć wady i zalety takiego rozwiązania. Szambo jest jedynym rozwiązaniem dla właścicieli działek położonych terenach, gdzie nie jest doprowadzona kanalizacja lub dla tych, których nie stać na oczyszczalnię. Decyzje o jego budowie i lokalizacji należy podjąć już na etapie przygotowań do budowy domu. Zbiornik możemy ulokować w każdym miejscu naszej działki, jednak należy zachować odpowiednie odległości: 15 metrów od studni, 5 metrów od okien i drzwi pomieszczeń, w których przebywają ludzie oraz 2 metry od granicy działki, chyba że sąsiedzi również zdecydują się na budowę swoich zbiorników bezpośrednio przy granicy. Szamba nie wolno budować w zagłębieniach terenu, gdy będzie narażone na spływanie deszczówki. Lokalizację szamba należy starannie przemyśleć zwłaszcza pod kątem bezproblemowego opróżniania. Najlepiej, aby przyłącze znajdowało się w ogrodzeniu, aby firma asenizacyjna nie musiała wjeżdżać na teren posesji. Firmy te oprócz wywozu nieczystości oferują również czyszczenie kanalizacji wuko, czyli systemu czyszczenia wodą pod dużym ciśnieniem. Kluczowa jest też wielkość zbiornika. Zalecane pojemności to 8-10 metrów sześciennych. Jeśli chodzi o rodzaje zbiorników, to możemy wyróżnić kilka rodzajów. Zbiorniki z kręgów, niegdyś bardzo popularne, dziś są już praktycznie niespotykane, głównie ze względu na ich szczelność, która z biegiem lat jest coraz niższa. Zbiorniki betonowane na miejscu to popularny sposób samodzielnego wykonania szamba. Ogromną zaletą są możliwości zaprojektowania dowolnego kształtu dostosowanego do indywidualnych potrzeb klienta. Ostatnim rodzajem zbiorników są te prefabrykowane, wykonane z tworzyw sztucznych lub betonu.

Do montażu betonowych konieczne jest użycie dźwigu a plastikowe nie mogą być stosowane na terenach z wysokim poziomem wód gruntowych, gdyż może zostać wyparty przez ciśnienie hydrostatyczne.