Wspaniałe właściwości pigmentów

W sklepach z przyborami dla artystów możemy spotkać naprawdę szeroki asortyment. Znajdziemy w nim między innymi sztalugi, blejtramy, pędzle, farby, czy na przykład pigmenty dzięki którym otrzymamy dokładnie taki kolor, ja jakim nam zależy. Dlaczego warto samemu w tym celu eksperymentować? 

Jakie są zalety pigmentów?

pigmenty i farby dla plastykówWujek mojej przyjaciółki jest znanym malarzem. Jak na cenionego artystę przystało posiada własną pracownie plastyczną. Na wielkim poddaszu, gdzie prawie w połowę dachu wstawione są olbrzymie okna królują różnego rodzaju akcesoria plastyczne: sztalugi, blejtramy, pędzle, szpachelki no i oczywiście pigmenty i farby dla plastyków. Bez tego ani rusz! Wujek przyjaciółki potrafi przesiadywać w swojej pracowni całymi dniami malując obrazy na płótnach, deskach czy sklejkach. Pewnego razu odwiedziłyśmy artystę w jego pracowni. Wujek akurat coś mieszał w małej porcelanowej miseczce. Okazało się, że przy pomocy pigmentu, oleju lnianego i czegoś tam jeszcze sam przygotowywał sobie odpowiedni odcień farby. W jego pracowni w dużej szafie, na wielu półkach stały pigmenty i farby dla plastyków. Wujek opowiedział nam w humorystyczny sposób dlaczego sam przygotowuje sobie farby. Jak powiedział gotowe farby są dla leniuchów albo dla tych, którzy bardzo śpieszą się z malowaniem. Powiedział, że prawdziwy artysta nie spieszy się, dojrzewa do swojego dzieła, zastanawia się nad nim. Ucieranie własnych odcieni to czas, kiedy przy wykonywaniu mechanicznej czynności można pomyśleć nad obrazem, zastanowić się nad jego kolorystyką, dopracować każdy odcień barwy.

Każdy malarz powinien chociaż raz w życiu przygotować  samodzielnie kolory farb z pigmentów barwnych. Pigmenty i farby dla plastyków to możliwość wyboru – można samemu pokusić się o stworzenie własnej barwy bądź wykorzystać gotowe odcienie proponowane przez producentów farb.