Wizyta w gabinecie dentysty ortodonty

Ortodonta to lekarz dentysta, który posiada specjalizację w zakresie ortodoncji. Zadaniem ortodonty jest leczenie wad zgryzu. Ortodonta podejmuje decyzję o usuwaniu niektórych zębów – zawsze w celach leczniczych. Wizyta u ortodonty nie jest objęta refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia.

Czym zajmuje się lekarz stomatologii specjalista ortodonta?

najlepszy ortodontaTrzeba też liczyć się z tym, że na taką wizytę czeka się nawet kilka miesięcy. Najlepsi specjaliści mają pacjentów zapisanych na kilka – kilkanaście miesięcy wstecz. Przed wizytą u ortodonty warto wybrać się do zwykłego lekarza dentysty. Oczywiście nie trzeba mieć żadnego specjalnego skierowania. Wystarczy, że lekarz dentysta stwierdzi, że nie będzie podejmował decyzji dotyczących leczenia. Wtedy taką decyzję może podjąć lekarz specjalista w zakresie ortodoncji. Wizyta u ortodonty nie należy do najtańszych – jest to kwestia zazwyczaj minimum 100 zł. Do tego dochodzą ceny za zabiegi ortodontyczne. Lekarz dentysta powinien poinformować pacjenta o tym, że wizyta u ortodonty wymaga wykonania zdjęcia rentgenowskiego żuchwy i szczęki. Jest to tzw. zdjęcie pantomograficzne. Dzięki niemu najlepszy ortodonta będzie mógł podjąć konkretne kroki dotyczące prowadzenia leczenia zębów. U ortodonty pojawiają się najczęściej pacjenci z różnymi wadami zgryzu. Ortodonta kojarzy się przede wszystkim z aparatami ortodontycznymi.

Rzeczywiście do zadań ortodonty należy również zakładanie aparatów ortodontycznych i kontrolowanie leczenia. Rozpoczynając leczenie ortodontyczne trzeba wiedzieć, że każda wizyta kosztuje, a tych wizyt będzie co najmniej kilka. Dzieci do 12 roku życia mogą korzystać z wizyty u ortodonty w ramach refundacji NFZ. Pozostali pacjenci za każdą wizytę muszą zapłacić. Warto rozpocząć leczenie wad zgryzu jak najwcześniej, bo wtedy ma to największy sens.