Urządzenia do mielenia farb

Ponieważ lakiernie proszkowe cieszą się coraz większa popularnością, wzrasta również zapotrzebowanie na farby oraz urządzenia potrzebne do ich produkcji. Jedną z maszyn, która jest niezbędna podczas ich powstawania są urządzenia do mielenia. Producenci, którzy zajmują się projektowaniem i wykonaniem takiego sprzętu muszą brać pod uwagę bardzo wiele czynników, które mają bezpośredni wpływ na późniejszy proces.

Na czym polega rozdrabnianie farb?

przemysłowe urządzenia do mielenia farb proszkowychRozdrabnianie farb jest procesem, który potrzebuje bardzo dużo energii. Jest tak, ponieważ cząstki żywic epoksydowych muszą być bardzo małe (tylko wtedy będą tworzyć jednolitą powłokę). Na rynku dostępne są przemysłowe urządzenia do mielenia farb proszkowych, w których zastosowane są bardzo różne technologie. Różnice pomiędzy poszczególnymi urządzeniami zwykle związane są z zastosowaniem innego osprzętu miażdżącego. Bardzo popularne są wysokociśnieniowe prasy, które zgniatają cząstki, powodując ich kruszenie i zmniejszenie wielkości ziarn. Elementy niszczące mogą przybierać bardzo różną formę. Wciąż popularne są technologie, w których zastosowane są walce, tarcze mielące oraz pierścienie. Ich działanie jest bardzo podobne – dwa, obracające się względem siebie elementy, znajdują się blisko siebie. Cząstki materiały wpadają w szczelinę pomiędzy nimi i są poddawane znacznym siłom, co powoduje ich zniszczenie. Następnie spadają na specjalne sita, których zadaniem jest segregacja cząstek o różnej wielkości.

Ponieważ cząstki farb proszkowych są stosunkowo niewielkie, w maszynie znajduje się jeden – ewentualnie dwa takie układy (najpierw wykonuje się proces mielenie wstępnego, a później zasadniczego). W zakładach, w których mieli się większe elementy, wykorzystuje się znacznie bardziej skomplikowane układy bębnowe.