Uniwersalne taśmy przenośnikowe

Jednym z najpopularniejszych urządzeń wykorzystywanych do transportu wewnętrznego w przedsiębiorstwach są przenośniki taśmowe określane również mianem transporterów. Nowoczesne przenośniki taśmowe to bardzo wyspecjalizowane urządzenia przystosowane do przenoszenia konkretnych ładunków dzięki dopasowanej taśmie.

Gumowa taśma transportująca

taśmy gumoweTransportery taśmowe to jedne z najczęściej używanych w wielu branżach urządzenia zdolne do przenoszenia bardzo różnorodnych ładunków. Największą popularnością ze względu na dużą uniwersalność cieszą się transportery zaopatrzone w taśmy gumowe, którymi można przenosić ładunki w pudłach, kontenerach, drobnicę, ładunki sypkie oraz kruszywa, a także masy półpłynne. Taśmy przenośnikowe wykonywane z gumy muszą mieć odpowiednią wytrzymałość i sprężystość. Aby zapewnić odpowiednie parametry taśmy tego rodzaju posiadają budowę warstwową gdzie wewnętrzne warstwy tworzą tkaniny poliestrowe, poliamidowe zalane tzw. gumą rdzeniową. Wierzchnie warstwy wykonywane są również z gumy pokrywanej różnorodnymi aplikacjami zwiększającymi przyczepność oraz wytrzymałość taśmy. Najczęściej zabezpieczająca warstwa wierzchnia to pokrycie cienką warstwą odpornego poliuretanu. Dla zwiększenia skuteczności przenoszenia ładunków na taśmach umieszcza się gumowe lub wykonane z tworzywa zabieraki lub falbany. Taśmy przenośnikowe z gumy dostarczane są w postaci bezkońcowej lub w postaci wstęg przygotowanych do dopasowania i połączenia w procesie wulkanizacji.

Transportery taśmowe ze względu na pracę w bardzo różnorodnych warunkach środowiskowych oraz na bardzo duże zróżnicowanie ładunków wykonywane są z rozmaitych materiałów. Bardzo często spotykamy taśmy wykonane z silikonu, teflonu, metalu, tworzyw sztucznych (modułowe).