Transport samochodów osobowych na lawecie

Od lat przyjęło się, że bardzo często kupujemy samochody z zachodu. Często jednak zwozimy je do kraju na lawecie, ponieważ nie rzadko musimy zdać tablice rejestracyjne w momencie zakupu pojazdu. W takiej sytuacji, nawet gdy pojazd jest sprawny, musimy zorganizować sobie transport. Tutaj zazwyczaj z pomocą przychodzi nam laweta samochodowa.

Funkcjonalność solidnej lawety

solidna laweta do przewozu samochodówWydawać by się mogło, że przetransportowanie pojazdu na lawecie to przysłowiowa bułka z masłem, ale nic bardziej mylnego. Już przed załadowaniem pojazdu na lawetę musimy przemyśleć sposób ustawienia pojazdu, choć zazwyczaj ustawia się go przodem do kierunku jazdy, to warto wiedzieć, że auta z silnikiem z tyłu należy ustawiać tyłem do kierunku jazdy, by środek ciężkości załadowanej lawety znajdował się jak najbliżej sprzęgu. Każda solidna laweta do przewozu samochodów powinna ponadto posiadać otwory lub uchwyty, za które złapiemy haki pasów transportowych służących do przymocowania transportowanego pojazdu do powierzchni platformy lawety. Coraz częściej wykonuje się szyny takiej lawety z otworami lohr, to nic innego jak specjalnie przygotowane otwory z wywiniętymi krawędziami. Ich zalety można mnożyć, ale najważniejszą z nich jest uniwersalność, gdyż na szynie znajduje się nawet kilkadziesiąt takich otworów, co sprawia, że bez problemu możemy zabezpieczyć praktycznie każdy pojazd transportowany na lawecie.

Prawdą jest, że za dobrą lawetę trzeba dobrze zapłacić, ale tutaj jakość idzie w parze z ceną. Im droższa laweta, tym lepszej jakości materiały użyte do jej produkcji. Oczywiście technologia wykonania też ma niemałe znaczenie, jednak przy produkcji seryjnej schodzi na drugi plan, bo koszty rozkładają się niemal proporcjonalnie do produkowanej jednorazowo ilości sztuk.