System HACCP w handlu

SANEPID jest państwową instytucją, która pełni ogólnokrajową kontrolę żywności i warunków w jakich jest transportowana oraz przetrzymywana. Każdy przedsiębiorca zanim rozpocznie prowadzenie działalności w jakimś lokalu, musi uzyskać na nią zgodę od powyższej instytucji.

Jak wygląda wdrażanie systemu HACCP?

haccp krakówNiewłaściwe przechowywanie żywności powoduje, że szybko się psuje lub traci swoje walory smakowe. Jeżeli sprzedawca sprzeda zepsuty towar w wyniku nienależytego przechowywania, to z pewnością poniesie za to konsekwencje, jeżeli klient się zatruje. Jedynym, skutecznym  działaniem, które go celem jest zapewnienie bezpieczeństwa żywności jest analiza zagrożeń i krytyczne punkty kontroli, w skrócie nazywana systemem HACCP. Jeżeli interesuje nas system HACCP Kraków jest miastem, w którym SANEPID  udziela wszelkich niezbędnych informacji na jego temat. W systemie HACCP podstawą jest przeprowadzenie szczegółowej analizy od samego początku do końcowego procesu produkcyjnego oraz sieci dystrybucji ze sprzedażą detaliczną. Ma to na celu ustalić, które punkty mogą być krytyczne, czyli mogą się pojawić w nich zagrożenia fizyczne, biologiczne lub chemiczne. Wdrożenie systemu HACCP powinno nastąpić jeszcze przed rozpoczęciem działalności. W większości przypadków dotyczy to umieszczenia w lokalu odpowiedniej ilości węzłów sanitarnych, miejsc do dezynfekowania narzędzi i rąk, czy zakupienie specjalnych chłodni do przechowywania świeżych produktów spożywczych, mrożonek czy lodów. W razie niedopełnienia jakiegoś z przepisów, SANEPID może zamknąć lokal.

Branża gastronomiczna i spożywcza jest szczególnie często kontrolowana przez SANEPID, ponieważ bezpieczeństwo i higiena pracy oraz zasady przechowywania produktów spożywczych muszą być bezwzględnie przestrzegane na każdym szczeblu.