meble shabby chic

Jak samodzielnie zrobić meble shabby chic?

Na rynku meblowym obecnie dominują dwa typy mebli: postarzane i nowoczesne. Te pierwsze zazwyczaj celowo stylizowane są na zużyte, poprzez jasną, startą farbę, natomiast drugie są proste, geometryczne, jedno lub dwu kolorowe, często z szklanym frontem.

Meble shabby chic – sprawdź jakie to proste

meble shabby chic O tyle o ile po nowoczesne meble musimy wybrać się sami, o tyle postarzane możemy wykonać w domu samodzielnie. Aby wykonać własnoręczne meble shabby chic, potrzebujemy szafę, której wygląd chcemy zmienić, a także ciemną i białą farbę, kawałek papieru ściernego, nożyk. Pierwsze co należy zrobić to umyć mebel ścierką nasączona wodą z płynem do naczyń, w celu przygotowania go do modyfikacji. Gdy dokładnie wyschnie, aby pozbyć się nadmiaru lakieru, należy zmatowić mebel, za pomocą papieru ściernego. Wszystkie elementy, które mają być przetarte, w szczególności krawędzie i listwy, należy pomalować ciemnym kolorem np. brązowym lub szarym. Następnie pomalowane miejsca, aby uzyskać najlepszy efekt, smarujemy świeczką. Następnie nakładamy warstwę białej farny. Po wyschnięciu przystępujemy do przecierania, natomiast krawędzie najlepiej jest zedrzeć lekko nożykiem. Nad tak wykonaną np. komodą możemy zawiesić lampy w stylu prowansalskim Natomiast zmodyfikowany stolik możemy przekształcić w toaletkę wieszając lustra dekoracyjne w białych, żeliwnych ramach.

Odświeżenie wnętrza nie musi wcale oznaczać kupna nowych mebli. Wystarczą drobne zabiegi takie jak np. celowe postarzenie mebli, aby uzyskać niepowtarzalny i oryginalny wygląd. Obowiązkowo muszą znaleźć się także dodatki, które nadadzą wnętrzu nowego charakteru.