Rynek usług w chmurze

Współczesny świat nie obyłby się już bez urządzeń mobilnych i dostępu do internetu. Dzięki nowoczesnym technologiom dostępne są możliwości, które kiedyś były nie do pomyślenia. Portale społecznościowe, komunikatory czy chmura- to niektóre z tak powszechnych dzisiaj rozwiązań informatycznych.

Chmury czyli wirtualne dyski przenośne

usługi w chmurzeChmury to serwery sieciowe, wirtualne dyski przenośne. Chmura internetowa, zwana też obliczeniową, to rodzaj usługi, polegającej na przechowywaniu danych na serwerze usługodawcy, który umożliwia klientowi stały dostęp do jego zawartości. W chmurze można przechowywać multimedia, zdjęcia, filmy, oprogramowanie czy bazy danych. Ma tą przewagę nad klasycznym dyskiem, że nie musimy się martwić, że zapomnimy go zabrać z domu, czy że wskutek upadku nam się zepsuje lub że ktoś nam go ukradnie i utracimy ważną dla nas zawartość. Dane umieszczone w chmurze są bezpieczne i możemy korzystać z nich z każdego miejsca, w którym jest dostęp do internetu. Obecnie usługi w chmurze są bardzo popularne i na rynku dostępnych jest wiele możliwości przechowywania swoich danych na wirtualnych dyskach. Są to np. tak znane usługi jak choćby poczta, Dysk Google, SkyDrive czy Microsoft Office 365. Wiele firm oferuje również profesjonalne aplikacje, których zadaniem jest zarządzanie danymi, wykonywanie skomplikowanych obliczeń czy projektów CAD. Dzięki takiej opcji użytkownik ponosi zwykle mniejsze koszty niż gdyby musiał wykupić dany program na własność. Wyróżniamy 3 rodzaje usług w chmurze: serwery, platformy lub oprogramowanie w chmurze.

Jeśli zastanawiasz się, czy warto zainwestować w usługi w chmurze, warto, abyś wiedział, że badania przeprowadzone wśród firm korzystających z chmury obliczeniowej pokazały, że oszczędności z tym związane wynosiły około 10- 20% kosztów IT. Korzystanie z chmury jest więc nie tylko bezpieczne, ale również opłacalne.