Rekuperacja – nowoczesna wentylacja

Nowoczesne rozwiązania i materiały w budownictwie, choć podnoszą koszt postawienia budynku, w kolejnych latach pozwalają na znaczne oszczędności. Wynika to ze zmniejszonego zapotrzebowania takiego budynku na energię, co realnie przekłada się na mniejszy koszt użytkowania niż w przypadku budynku zbudowanego w bardziej „tradycyjny” sposób.

Rekuperator w domach energooszczędnych

rekuperacja w domuDużą wagę przykłada się obecnie do tworzenia budynków maksymalnie energooszczędnych (lub pasywnych). Wśród sposobów na ograniczenie strat ciepła w domu wymienia się między innymi szczelne okna i drzwi – rozwiązanie to ma jednak tę wadę, że wysoki poziom szczelności nie pozwala na działanie klasycznej wentylacji grawitacyjnej. W odpowiedzi na ten problem coraz powszechniejszym rozwiązaniem jest stosowanie rekuperatorów. Pozwalają one na stałą wentylację budynku, z całkowitym pominięciem otwierania okien jako źródła świeżego powietrza. Co więcej, rekuperacja w domu ogranicza stratę ciepła. Świeże powietrze zostaje wstępnie ogrzane przy wykorzystaniu ciepła pochodzącego z powietrza zużytego. Podobne rozwiązanie można zastosować do ogrzania wody użytkowej. Sprawia to, że do pomieszczeń w domu trafia powietrze ciepłe, nie zimne, a to z kolei ogranicza ilość energii koniecznej do ogrzania pokoju. Wydajność rekuperatora można dostosować do ilości osób przebywających w domu: jeśli wyjeżdżamy, ustawiamy jego pracę na minimalną. Jeśli planujemy spotkania w większym gronie, rekuperator będzie pracował wydajniej.

Takie nowoczesne rozwiązanie sprawia, że w naszym domu czujemy się jeszcze bardziej komfortowo. Choć koszty założenia rekuperacji nie są najniższe, to jednak inwestycja ta zwraca się z czasem poprzez mniejsze koszty ogrzewania. Rośnie też nasz komfort życia i pracy w tak wyposażonym domu.