kusza podwodna

Podwodny świat – nurkowanie niejedno ma imię

Co wspólnego ma Titanic z nurkowaniem? Co łączy nurkowanie z archeologią? Okazuje się, że bardzo wiele. Z czym najczęściej kojarzy się nurkowanie? Z pięknym obrazem świata podwodnego, rafami koralowymi, barwnymi rybkami przepływającymi tuż obok nurka. Z dość drogim, ale jakże fascynującym sposobem spędzania wolnego czasu. Sam sprzęt i wyjazdy trochę kosztują.

Kusza podwodna – łowiectwo sposobem na zarobek

kusza podwodnaJednak nurkowanie nie musi być jedynie hobby. Może stać się połączeniem pasji z ciekawą, często pełną emocji pracą. Powiązaną niejednokrotnie z innymi dziedzinami, wspomnianą na początku archeologią, budownictwem czy też ratownictwem. Obecnie coraz popularniejszym kierunkiem staje się archeologia podwodna, mająca na celu badanie dna morskiego w celu odkrywania historii ludzkiej sprzed lat. Oprócz mórz, badane są także jeziora, w Polsce – głównie mazurskie. Powstała niejedna wystawa fotograficzna poświęcona temu zagadnieniu. Jest sprawą oczywistą, że aby zostać archeologiem podwodnym uprawnienia nurka są niezbędne.Ponad to stosując narzędzie takie jak kusza podwodna możemy zawodowo uprawiać łowiectwo. Tak samo, jak bliski nam świat lądowy, ten podwodny również wymaga odkrywania, dokumentowania, przeglądów, konserwacji oraz innych działań. Coś tak oczywistego jak mosty, po których przechodzimy lub przejeżdżamy, zaliczane do budowli hydrotechnicznych, podlegają nadzorom i w razie konieczności są naprawiane i konserwowane. Prace podwodne mają bardzo szeroki zakres: ocena stanu technicznego urządzeń i budowli znajdujących się pod wodą, inwentaryzacje zbiorników wodnych, betonowanie, cięcie, spawanie podwodne. Czasem docierają do nas informacje o zatonięciu statku. Wtedy to przeprowadzane są akcje ratownicze, a po jakimś czasie rozpoczynają się prace mające na celu wyjaśnienie przyczyny katastrofy. Tego typu pracą zajmują się wykwalifikowani nurkowie.
Tematu nurkowania nie sposób wyczerpać. Odważni, lubiący adrenalinę i wodę na pewno powinni przynajmniej sprawdzić czy nurkowanie nie mogłoby stać się ich hobby. Punktem wyjścia może być szkoła nurkowania, która zapewni podstawową wiedzę i praktykę w tym zakresie. Najważniejsze, by nurkując, poczuć się jak ryba w wodzie.