Po co stosuje się kody produktów?

Każdy z nas każdego dnia ma styczność z etykietami produktów na których są kody kreskowe, ale czy kiedykolwiek ktoś zastanawiał się po co w ogóle te kody są? Etykiety logistycznie są niezbędne gdyż to dzięki nim możliwa jest szybka identyfikacja produktów.

Kody i ich rodzaje

Najpopularniejszym systemem identyfikacji produktów są kody kreskowe, składające się z grubszych i chudszych kresek tej samej długości oraz numerów seryjnych. Stosuje się je zarówno na poszczególnych produktach, opakowaniach zbiorczych, a także paletach. Za pomocą skanera kod przetwarzany jest i odszukiwany w bazie danych, z którą połączone jest urządzenie. Za pomocą skanowania uzyskujemy szybki obraz stanu ilościowego produktu, a nawet jego opis i miejsce usytuowania w magazynie. Identyfikacja za pomocą kodów kreskowych jest jednym z najpopularniejszych i najszybszych sposobów na zapis informacji odnośnie produktu. Jest ona nieodłącznym elementem logistyki. Od niedawna coraz częściej kody kreskowe wypierane są przez kody 2d, będące graficznym sposobem zapisu informacji. Dwuwymiarowe, kwadratowe, czarno-białe obrazki nie wymagają do zeskanowania specjalnych urządzeń w postaci skanerów, a jedynie telefonu komórkowego, co jest dużym ułatwieniem i wygodą w dzisiejszym świecie, gdzie telefony komórkowe zastępują komputery, a za ich pomocą jesteśmy w stanie sterować wieloma procesami przedsiębiorczymi. Graficzne kody 2 d sprawdzają się idealnie w sytuacjach, gdy na etykiecie nie ma miejsca by umieścić długi i duży kod kreskowy. Ponadto obrazek umożliwia zapisanie wielu informacji na stosunkowo niewielkiej przestrzeni.

Gdyby nie kody identyfikacja produktów, zliczenie ich stanu, a także odszukanie czy wprowadzenie do systemu byłoby bardzo pracochłonnym i żmudnym zajęciem, często narażonym na błędy, bowiem wszelkie podliczanie, a wykonywały by osoby fizyczne, które są znacznie bardziej obarczone możliwością wystąpienia błędu aniżeli maszyny.

Więcej znajdziesz na www.primera.com.pl