pompa ciepła

Opłacalność montażu pompy ciepła

Współcześnie niezwykle popularne są rozwiązania ekologiczne, które wykorzystuje się w celu usprawnienia domu. Popularnym tematem stało się pozyskiwanie energii z natury. Jedni próbują montować ogniwa fotowoltaiczne, drudzy decydują się na elektrownie wiatrowe, a coraz śmielej na rynek ten wkraczają pompy ciepła, wśród których największy jest udział powietrznych pomp ciepła.
pompa ciepłaJak pokazują statystyki średnio cztery na siedem osób decyduje się wybór spośród oferty utworzonej przez powietrzne pompy ciepła. Co prawda nie są one tak wydajne, jak gruntowe pompy ciepła, jednak stosunkowo niska cena zachęca do ich zakupu. Przyjrzyjmy się teraz nieco bliżej gruntowym pompom ciepła. Jedna z nich – pompa ciepła woda powietrze uznawana jest za najlepszą pod względem wydajności. Jest to spowodowane tym, że energia pobierana jest z wód podziemnych, które na głębokości poniżej 9 metrów cechuje względnie stała temperatura. Dzięki tej właściwości różnica temperatur pomiędzy ośrodkami, pomiędzy którymi chcemy wymienić ciepło, jest większa, przez co działanie pompy jest bardziej efektywne. Pompą należącą do grupy powietrznych jest pompa ciepła powietrze woda. Przekazuje ona energię do domowych zbiorników z wodą lub systemu ogrzewania, na przykład podłogowego. Widzimy zatem, że pompa pompie nie jest równa i istnieje wiele ich konfiguracji. Nie wszyscy wiedzą o tym, że pompy ciepła wcale nie są wynalazkiem ostatnich lat. Wykorzystuje się je w chłodziarkach, zamrażarkach, czy klimatyzacjach, jednak powietrzne pompy ciepła i pompy ciepła powietrze woda oraz woda powietrze coraz odważniej wkraczają na rynek i ich popularność będzie jeszcze w najbliższej przyszłości rosła.

To, czy montaż pompy ciepła jest dobrym pomysłem, podpowie nam wykwalifikowana osoba. Teoretycznie powietrzne pompy ciepła, w tym także pompy ciepła powietrze woda można montować prawie wszędzie, jednak ich efektywność nie będzie wszędzie taka sama. Jeśli posiadany przez nas teren specjaliści określą za właściwy do montażu pompy ciepła woda powietrze, możemy zacząć się cieszyć, bo znalezienie takiego miejsca nie jest najłatwiejsze, a trzeba przyznać że są to najwydajniejsze z pomp.