teren zielony

Nowy Jork – mistrzowie planowania?

W wielkich miasta zaczyna się doceniać wszelkie skwerki i parki porozrzucane w różnych rejonach miast. Te oazy zieleni nie tylko dają cień latem ale również i cieszą oko. Nowy Jork to miasto, w którym ciężko wcisnąć cokolwiek w puste miejsce przede wszystkim dlatego, ze tych pustych miejsc nie ma na Manhattanie. Stąd modne ostatnio zakładanie ogrodów na dachach budynków, a na dachach sąsiednich Brooklynu czy Queens zakładane są całe farmy warzywne oraz pasieki.

Projektowanie terenów zielonych w Nowym Jorku

teren zielonyPark utworzono również na miejscu dawnej linii kolejowej, która mieściła się na estakadzie w dzielnicy Meatpacking District. Linię kolejową zlikwidowano a estakadę mieli rozebrać, na co nie zgodzili się mieszkańcy. W końcu ktoś wymyślił, że powstanie tam park. To był bardzo trafny pomysł, dzięki temu dzielnica bardzo odżyła, ceny nieruchomości mocno poszybowały w górę. W dzielnicy dawniej przemysłowej, dzisiaj są galerie sztuki, restauracje, hotel na bardzo wysokim poziomie i masa turystów. Jak wyglądało kreowanie przestrzeni? Całe przedsięwzięcie robiono w trzech etapach, w tym roku oddano ostatnią trzecią część, pierwszą oddano w 2009, drugą w 2011 roku. Park mieści się 10 metrów nad ziemią, dlatego też osoby, które zajmują się projektowanie terenów zielonych miały niemałą trudność w stworzeniu idealnego projektu. Jednym z warunków było to, że część torów musi zostać, dodatkowo muszą być miejsca siedzące dla zwiedzających, tutaj wstawiono ławki miejskie ponieważ ławki parkowe kompletnie nie pasują do przemysłowego charakteru tej części miasta. Dodatkowo zamontowano fontanny z pitną wodą , strumień a nawet leżaki. W High Line odbywają się koncerty, ćwiczenia jogi a nawet spektakle teatralne.

W okresie letnim High Line jest okupowany przez turystów, stał się obowiązkowym punktem na mapie do obejrzenia, nie tylko ze względu na atrakcje oraz sam park ale również na piękne widoki na Manhattan oraz na rzekę Hudson. Roślinność został specjalnie wyselekcjonowana, robi wrażenie, że rośnie tutaj od lat, posadzono wiele odmian traw, oraz rośliny uważane, za rośliny łąkowe.