Nowoczesne rozdrabniacze do drzewa

Wszechobecny nurt proekologiczny znajduje odzwierciedlenie w branży drzewnej. Polega on na wykorzystywaniu surowców w jak największym stopniu. Niedoceniane gałęzie i odrosty drzew są obecnie cennym surowcem wykorzystywanym do produkcji opału w formie brykietu i pelletu. Zrębki drzewne wykorzystuje się również w ogrodnictwie oraz są one surowcem w produkcji papieru. Przerób odpadów drzewnych na zrębki umożliwiają urządzenia zwane rębakami. Są wykorzystywane w Polsce na coraz szerszą skalę. Powstają specjalistyczne firmy zajmujące się wycinką drzew i przerobem gałęzi na zrębki.

Różnorodność rozdrabniaczy do drewna

rozdrabniacz do drewnaWspółczesny rozdrabniacz do drewna jest urządzeniem wykonanym z najlepszych materiałów. Sprawia to, że są one niezawodne, wydajne i bardzo skuteczne. Rozdrabniacze do drewna ze względu na pracę jaką mają do wykonania muszą się cechować zwartą i kompaktową budową z bardzo mocnymi łączeniami poszczególnych elementów. Podstawowym elementem roboczym rębaka jest nóż tnący montowany na tarczach lub bębnach. Ilość montowanych noży z hartowanej stali narzędziowej może być różna. Rębaki tarczowe i bębnowe napędzane są silnikami spalinowym lub elektrycznymi. Osobną grupą tworzą rębaki napędzane poprzez wał odbioru mocy współpracujące z ciągnikami. Najczęściej produkowane rozdrabniacze są w stanie przerabiać gałęzie wraz z odrostami, których średnica nie przekracza 15 centymetrów. Materiał drzewny podawany jest do noży tnących blaszanym lejem. Podawanie jest wspomagane ruchomymi wałkami napędzanymi hydraulicznie. Wałki pracują w obie strony i umożliwiają wycofanie wsadu w razie blokady. Wydatnie wspomagają pracę operatora. Zrębki wyrzucane są z urządzenia rurą odprowadzającą, którą w niektórych modelach można dowolnie obracać ułatwiając dostęp do zsypów. Zamknięcie elementów ruchomych rębaka w mocnej blaszanej obudowie czyni z niego urządzenie bezpieczne i bardzo solidne.

Mnogość występujących na rynku modeli rębaków jest wynikiem chęci zaspokojenia potrzeb wszystkich odbiorców. Ta dywersyfikacja polega na produkcji dużych, bardzo mocnych rębaków stacjonarnych i mobilnych oraz małych modeli przeznaczonych dla właścicieli ogrodów lub sadowników. Wykorzystanie rębaków do pozyskiwania cennej biomasy z gałęzi jest ważnym krokiem w kierunku oszczędności. Oferta producentów rozdrabniaczy do drewna jest ogromna i każdy zainteresowany znajdzie odpowiednie dla siebie urządzenie.