kursy językowe bydgoszcz

Nauka angielskiego – metoda Callana

Metoda Callana jest jednym z najpopularniejszych obecnie sposobów nauki angielskiego. Założenia tej metodologii stosuje bardzo dużo szkół językowych – niemal w każdym mieście powinniśmy znaleźć tego typu ofertę. Na czym jednak polega nauka angielskiego metodą Callana? I czy rzeczywiście jest tak skuteczna, jak przekonują o tym liczne szkoły językowe, które mają w swoich ofertach tego typu kursy?

Kursy językowe Bydgoszcz

Metodologia ta stworzona została w 1960 roku przez Robina Callana. Stosowano ją na potrzeby armii. Szybko doceniono jej zalety, w jej założenia wprowadziły szkoły językowe na całym świecie. Angielski oraz inne kursy językowe bydgoszcz prowadzony z wykorzystaniem tej metody to przede wszystkim konwersacje. Uczniowie powtarzają kolejne partie słówek, dzięki używaniu ichkursy językowe bydgoszcz w kontekście konkretnych sytuacji. Nauczyciele zadaje pytania, a kursant ma za zadanie odpowiedzieć na nie po angielsku. Podpowiedzi lektor również udziela w obcym języku wychodząc z założenia, że konwersje po polsku może prowadzić wyłącznie kurs polskiego. Ważnym założeniem metody Callana jest także to, że uczniowie nie zapisują tutaj poznawanych słówek wraz z ich odpowiednikami w ojczystym języku. Brak notatek początkowo może okazać się trudny do wdrożenia. Dlatego nauka angielskiego wymaga wielu powtórek poznanego wcześniej materiału. Każde zajęcia powinny rozpocząć się od powtórzenia poznanego już materiału. Dopiero potem nauczyciel wprowadza nową partię słownictwa. Co ważne, zasady gramatyczne również przestawiane są po angielsku.
Szkoła językowa proponująca naukę angielskiego metodą Callana zajęcia prowadzi na podstawie książek. Uczniowie mogą więc w domu powtarzać materiał, z którego na lekcjach nie robili notatek. Kursy oparte o tego typu założenia kierowane są zarówno w stronę uczniów szkół podstawowych, jak i młodzieży oraz osób dorosłych. Częstą praktyką szkół językowych jest wymiana lektorów na zajęciach z konkretnymi grupami – dzięki temu, kursanci nie przyswajają konkretnego schematu prowadzenia lekcji. Nauka francuskiego czy niemieckiego również może być oparta o konwersacje, ale nie będzie to ściśle metoda Callana, która odnosi się wyłącznie do angielskiego.
Zaletą metody Callana jest nauka przez mówienie, co przełamuje opory przed swobodną konwersacją w obcym języku. Wadą mogą okazać się braki w umiejętności poprawnego pisania.