Nasienie buhajów o konkretnych cechach użytkowych

Hodowcy bydła doskonale wiedzą, jak ważny jest wybór odpowiedniego nasienia byka do inseminacji. Obecnie w Polsce można znaleźć banki, które mają do zaoferowania nasienie pochodzące od różnych osobników. Są to nie tylko buhaje pochodzące z Polski, ale często również zagraniczne.

Wybór płci zwierzęcia czyli nasienie seksowane

dobre nasienie buhajaMożna bez problemu znaleźć nasienie pochodzące od buhajów z Czech, Słowacji, Niemiec, Belgii, Holandii i wielu innych krajów. W jaki sposób wybierać odpowiednie nasienie do inseminacji krów w gospodarstwie? Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad tym, na czym tak naprawdę nam najbardziej zależy. Chodzi tutaj o cechy użytkowe zwierząt. Wiadomo, że w hodowlach bydła mięsnego hodowcy będą wybierać nasienie pochodzące od najbardziej umięśnionych buhajów. Wszystko po to, by przekazały one swoje cechy użytkowe na potomstwo. Takie dobre nasienie buhaja może również zostać poddane seksowaniu. Co to oznacza? Chodzi mianowicie o to, że rozdziela się plemniki na te, z których najprawdopodobniej dojdzie do zapłodnienia, w wyniku którego krowa urodzi samicę i takie, z których narodzi się samiec. Dla hodowców jest to bardzo ważne! W przypadku bydła mięsnego liczą się głównie osobniki płci męskiej, które mają znacznie bardziej rozwinięte umięśnienie. Z kolei w przypadku bydła mlecznego najważniejsze jest to, by urodziła się samica, bo przecież tylko ona daje mleko.

Wiadomo, że nasienie seksowane jest droższe. Trzeba też pamiętać o tym, że nigdy nie ma 100% pewności, że po zapłodnieniu dojdzie do narodzin samca lub samicy. Zdarzają się wyjątki i jest to całkowicie normalne – nie da się aktualnie podzielić nasienia tak, by pewność była na poziomie bliskim 100%. Mimo wszystko wielu hodowców decyduje się na stosowanie nasienia seksowanego, żeby zwiększyć szanse.