komora chłodnicza

Mrożenie owoców i warzyw

Współczesne kierunki żywieniowe kładą szczególny nacisk na spożywanie owoców i warzyw w formie jak najmniej przetworzonej, ze względu na zawartość składników odżywczych. Jeśli mielibyśmy stosować się do zaleceń dietetyków to powinniśmy jeść świeże warzywa i owoce codziennie, jednak jak wiemy nie jest to możliwe poza sezonem.

Historia systemów chłodniczach

komora chłodniczaAby jak najdłużej zachować wysoką jakość oraz zabezpieczyć przed utratą składników odżywczych i zmianami wyglądu, poddaje się je utrwaleniu w procesie zamrażania. Początki masowej produkcji żywności mrożonej datuje się na lata 1929-1930 kiedy to Clarence Birdsey uruchomił w Stanach Zjednoczonych Ameryki w Springfield pierwsze komory chłodnicze. Obecnie owoce i warzywa stanowią podstawową grupę surowców poddawanych procesowi zamrażania w skali masowej. Świeże warzywa mają najwyższą wartość odżywczą i jakość sensoryczną na początku cyklu przechowalniczego. W miarę wydłużania tego czasu lub przechowywania w niewłaściwych warunkach mogą nastąpić zmiany tych wartości, a w okresie zimowo-wczesnowiosennym należy je zastępować w diecie produktami przetworzonymi o zbliżonej jakości. Aby systemy chłodnicze dobrze radziły sobie z utrzymaniem odpowiednich warunków, warzywa i owoce muszą spełniać pewne normy, aby skutecznie je przechowywać, bowiem zamknięte drzwi chłodnicze to nie wszystko. Z tych cech dla chłodnictwa największe znaczenie ma jakość warzyw i owoców.

Czystość mikrobiologiczna, świeżość, odpowiedni stopień dojrzałości, jednolite wybarwienie, wielkość, kształt, odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz duża zawartość składników odżywczych. Gdy połączymy to z odpowiednią temperaturą, która powinna być na poziomie – 18 stopni Celsjusza i nie powinna być zmieniana, możemy być pewni, że w trakcie zimy również będziemy mogli cieszyć się smacznymi owocami i warzywami.