biuro rachunkowe Toruń

Kwalifikacje księgowego

Każdy zawód, wiążący się z dużą odpowiedzialnością, wymaga od ludzi go wykonujących odpowiednich kwalifikacji i odpowiedniego podejścia etycznego. Trudno sobie wyobrazić, żeby na przykład chirurg czy prokurator nie znali się na swojej profesji. Identyczna zasada obejmuje księgowość.

Jeśli wybierać pierwsze miejsce pracy w księgowości to tylko biuro rachunkowe Toruń

biuro rachunkowe ToruńZawód ten nieodłącznie jest związany z profesjonalnym podejściem, gdzie specjalistyczna wiedza i kompetencje są na najwyższym miejscu. Księgowy powinien dokształcać się przez cały okres wykonywania zawodu i podnosić swe kwalifikacje, inaczej jego biuro rachunkowe Toruń jako przykład miasta doskonałych ekonomistów wskazuje, że księgowa musi oferować usługi na najwyższym poziomie. W Polsce funkcjonuje Stowarzyszenie Księgowych, które zajmuje się certyfikacją tego zawodu. Istnieją cztery stopnie certyfikacji. Na początku zostaje się zwykłym księgowym, potem specjalistą do spraw rachunkowości, następnie głównym i dyplomowanym księgowym. Aby rzetelnie wykonywać usługi rachunkowe, trzeba ukończyć cztery stopnie kształcenia, a ścieżka edukacji obejmuje czternaście modułów. Wykształcenie wyższe jest niezbędne dopiero od trzeciego stopnia certyfikacji, czyli głównego księgowego. Aby zdobyć czwarty stopień certyfikacji, konieczne zaś jest kilkuletnie doświadczenie. Każdy poziom kończy się odpowiednim egzaminem, prowadzonym przez Komisje. Elementy nauki obejmują wiele zagadnień. Wśród nich są problemy prawa podatkowego i cywilnego, finanse oraz rachunkowość. Do tego dochodzą także elementy wiedzy o biznesie i organizacji, sprawozdanie finansowe i etyka zawodowa. Wszystko po to, aby rzetelnie świadczyć usługi księgowe.

Ważny jest fakt, że taka ścieżka podwyższania kwalifikacji nie jest obligatoryjna dla chcących pracować w zawodzie. Opcjonalnie, można wykształcić się na studiach z zakresu ekonomii, rachunkowości czy prawa. W dodatku, dostępne są również studia podyplomowe. Możliwości jest zatem bardzo wiele, liczy się tylko chęć i zdolność przyswojenia dużej dozy specjalistycznej wiedzy. Na pewno to zaowocuje, bowiem można w przyszłości wykonywać usługi prowadząc własne biuro rachunkowe Toruń.