Windykacja długów

Kim jest windykator?

Windykator jest zawodem, który już na dobre zagrzał miejsce w polskiej gospodarce. Niestety nadal pozostaje obarczony wieloma stereotypami. Co więcej, zazwyczaj uważa się, że jest to zawód głównie dla mężczyzn. Działania windykacyjne to między innymi negocjowanie z dłużnikiem sposobu i terminu spłaty zadłużenia.

Czym zajmuje się windykator?

Windykacja długówW tym wypadku liczy się charakter osoby zajmującej się takimi działaniami, musi potrafić słuchać, efektywnie przekonywać do swojego zdania i budzić respekt. Czy windykator może zachować pozytywne relacje w kontaktach z dłużnikiem? Nie każdy będzie nadawał się do wykonywania takiego zawodu, oprócz zdolności interpersonalnych, bardzo ważne jest to, aby taka osoba posiadała wiedzą z zakresu prawa oraz finansów. Istotne są także predyspozycje indywidualne. Windykator, który dobrze radzi sobie ze stresem i potrafi odpowiednio się zachować w takich sytuacjach, będzie odnosił sukcesy, a współpraca z wierzycielem będzie przebiegać w przyjaznej atmosferze. Windykacja to praca wymagająca cierpliwości i spokoju. Każda firma windykacyjna zazwyczaj ma inne sposoby, aby osiągnąć cel, czyli odzyskać należność finansową od dłużnika oraz obciążenie dłużnika kosztami windykacji. Oczywiście skuteczna windykacja zaczyna się od przypominania telefonicznego lub pisemnego o zadłużeniu i proponowanych możliwościach i terminach jego spłaty. Jeżeli dłużnik nie płaci, ponieważ nie ma chwilowo pieniędzy, sprawa jest prosta i trzeba po prostu dać mu więcej czasu na zebranie pieniędzy. Natomiast, gdy ciągle uchyla się od spłaty i unika jakiegokolwiek kontaktu, lub obiecuje i nie dotrzymuje tych obietnic, warto wdrożyć inne metody. Zawód windykatora nadal owiany się nutką tajemnicy, gdyż firmy mają metody, którymi nie chcą się dzielić z postronnymi osobami.

Wybierając odpowiednią windykację warto zwrócić uwagę na koszty – teoretycznie koszty windykacji ponosi dłużnik. Najlepiej dopytać czy razie nieodzyskania długu będziemy musieli uiścić opłaty zastępstwa procesowego. Bardzo ważne będzie też doświadczenie firmy oraz kompetencje pracowników.