Jaki nawóz do roślin wybrać jesienią?

Okres jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla wielu roślin, w tym traw, niektórych kwiatów oraz drzew. Ważne jest, aby odpowiednio wcześnie wzmocnić rośliny, stosując przeznaczone na chłodniejsze dni nawozy. Na rynku można znaleźć ich sporo, jednak który z nich sprawdzi się najlepiej? Kluczowe znaczenie ma zawartość nawozu.

Co powinny zawierać jesienne nawozy?

nawóz jesienny vilaJest kilka składników odżywczych, które regularnie pojawiają się w nawozach roślinnych. Nie każde z nich dobrze będą radziły sobie w chłodniejsze dni, inne natomiast przeznaczone są wyłącznie dla konkretnych kwiatów lub krzewów. Ważne jest, aby w nawozach jesiennych znalazł się potas. Jest on odpowiedzialny za zdrewnienie nadziemnych części roślin, przez co są one w stanie przeżyć przymrozki. Innym istotnym składnikiem jest fosfor, który odpowiada za rozbudowanie i wzmocnienie systemu korzeniowego rośliny. W zależności od posiadanych kwiatów trzeba też sprawdzić, czy w nawozach znajduje się wapń, który odkwasza glebę. Może to być nieodpowiednie dla roślin kwaśnolubnych. Nawozy jesiennie nie powinny zawierać azotu, który odpowiada za wzrost rośliny, a tym samym osłabia jej odporność na chłód. Polecany jest nawóz jesienny Vila, który zawiera wszystkie niezbędne składniki. Producent oferuje wiele rodzajów nawozów na chłodniejsze dni, które można dopasować do konkretnych roślin oraz warunków, w jakich powinny się znajdować.

Należy zwrócić szczególną uwagę na to, że nie każdy nawóz może być stosowany uniwersalnie. Są specjalne produkty, którymi można nawozić większość roślin, jednak niektóre z nich potrzebują konkretnych składników. Tym sposobem powstały nawozy przeznaczone do rododendronów, iglaków oraz na niektóre trawniki, które zaleca się wybierać dla tych roślin.