Jak wybrać tornister dla pierwszoklasisty?

Wrzesień kojarzy się nam nie tylko z piękną, polską jesienią. Wielu rodzicom, szczególnie tym, których dzieci idą do szkoły po raz pierwszy, nadejście tego miesiąca spędza sen z powiek. Już pod koniec wakacji zabierają się oni do kompletowania wyprawki, zastanawiając się co najlepiej wybrać.

Tornistry dla pierwszoklasistów – na co zwrócić uwagę?

tornister dla pierwszoklasistyJuż od dłuższego czasu specjaliści biją na alarm, że tornistry naszych dzieci są przeładowane, a nadmierny ciężar na małych plecach przyczynia się do powstawania wad postawy. Szkoły wiele zmieniły pod tym względem i bardzo często już nie trzeba nosić do szkoły wszystkich książek, z których dzieci się uczą. Jednak stając przed wyborem odpowiedniego tornistra, warto zadbać aby był on jak najlepiej dostosowany do potrzeb dziecka. Powinien być pakowny, wytrzymały oraz wygodny i bezpieczny. Pamiętajmy, że tornister dla pierwszoklasisty to lepszy wybór niż plecak, ponieważ jest on bardziej usztywniony. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na szelki – to na nich opiera się cały ciężar, powinny więc być dość szerokie, wytrzymałe i mieć odpowiednią regulację. Kształt tornistra musi być dopasowany do wzrostu dziecka. Również ciężar ma duże znaczenie – wypełniony książkami i przyborami szkolnymi tornister nie powinien przekraczać 10 % wagi dziecka, co niestety często jest trudne do osiągnięcia. Dobry tornister powinien być też wyposażony w odblaski, co zwiększa bezpieczeństwo naszego dziecka. 

Wybór odpowiedniego tornistra nie jest prostą sprawą, jednak warto zabrać się do tego starannie i nie patrzeć tylko na cenę. Pamiętajmy, że nasze dzieci wciąż rosną i dlatego bardzo ważne jest aby na tym etapie nie obciążać nadmiernie ich kręgosłupów, bo może to skutkować problemami zdrowotnymi w przyszłości.