Jak wybrać odpowiednie blaty do szafek?

W zależności od przeznaczenia pomieszczenia oraz do czego blat będzie wykorzystywany zależy materiał, z którego został wykonany. Oczywiście, musi pasować zarówno do szafki, jak i do ogólnej koncepcji aranżacji wnętrza.

Blaty dobieramy według ich właściwości

blatyBlaty kuchenne poza walorami estetycznymi mają być przede wszystkim wygodnym miejsce do codziennej pracy. Moda na kolory i materiały, z których są wykonane zmienia się co roku, ale warto dłużej się zastanowić nad wyborem, jeżeli mają nam służyć przez lata. Jeżeli chodzi o materiał, z którego są wykonany wybór jest na prawdę ogromny. Odporne na temperaturę, uderzenia mają zapewnić trwałe i komfortowe miejsce do wykonywania codziennych prac kuchennych. Marmurowe czy granitowe są o wiele droższe niż te wykonane z płyty. Zacznijmy może od granitowego. Jest bardzo ławy w utrzymaniu czystości oraz odporny na bardzo wysokie temperatury. Marmurowy jest dużo bardziej wymagający w utrzymaniu. Dlatego częściej spotkamy takie blaty łazienkowe. W przypadku marmuru konieczne jest stosowanie specjalnych środków czystości, ale z kolei jest o wiele ładniejszy. Coraz modniejsze stają się blaty drewniane. Tu najczęściej są one wykonane z sosny, dębu, buku czy nawet drzew egzotycznych. Warszawa jak na stolicę przystało pierwsza wyznacza nowe trendy. Jeśli chodzi o baty drewniane modne stają się te z sękami czy widocznymi słojami – czy to blat niepowtarzalnym i unikatowym. Najtańszą opcją i często wybieraną są blaty wykonane w płyty. Są mniej odporne na uderzenia i temperaturę ale przystępna cena i możliwość wyboru wśród nieskończonych kolorów oraz wzorów sprawiają, że każdy znajdzie blat, który odpowiada jego wizji kuchni czy łazienki.

Pamiętajmy, że nie bez znaczenia jest cena, jaką chcemy na blat przeznaczyć oraz ogólna koncepcja pomieszczeń. O ile proste dodatki zmienimy w kilka chwil, o tyle zmiana blatu to poważna inwestycja.