Jak rozłożyć panele podłogowe?

W ofercie sklepów jest bardzo duży wybór różnego rodzaju podłóg. Każdy produkt jest przeznaczony do innego rodzaju terenu. Płytki świetnie sprawdzą się w łazienkach, kuchniach oraz holach, ich zaletą jest nie wchłanianie wody. Panele natomiast są przyjemniejsze dla domowników oraz zdecydowanie tańsze.

Jakie panele podłogowe wybrać do salonu?

podkład pod panelePanele dostępne na półkach sklepowych różnią się od siebie nie tylko ceną i wyglądem ale też jakością wykonania. Producenci na każdym opakowaniu opisują jego klasę ścieralności, odporności na wilgoć, a nawet wygodniejszy sposób montażu. Ceny mogą wahać się od dwudziestu złotych do nawet ponad stu, za metr kwadratowy. Dodatkowo do ceny trzeba doliczyć podkład pod panele. Jest to pianka, której zadaniem jest dodatkowe wygłuszenie. Przez co nie słychać strzykania panelu o wylewkę betonową. Dodatkowo zapewnia izolacje cieplną, przez co panele nie oziębiają się od podłogi. Jeszcze jednym bardzo ważnym plusem, przez który warto zastosować podkłady jest możliwość poprawienia źle wypoziomowanej wylewki. Niewielkie dołki nie będą widoczne. W dalszej kolejności powinno się rozłożyć pierwszy pas paneli. Zaczyna się od miejsca w którym znajduje się okno, a ich kierunek musi być do niego równoległy. Spowoduje to że na panelach  promienie słoneczne nie będą się odbijały w miejscu złączeń. Zaczepy paneli mogą być różne, ale najbardziej popularne są wkładane pod kątem 45 stopni. Po wyprostowaniu powinny się idealnie złączyć. Jeśli panel dojdzie już do ściany należ go skrócić, poprzez lekkie nacięcie górnej warstwy i złamanie. 

Trzeba pamiętać że panel nie może być zakończony od razu przy ścianie. Odstęp między nim a ścianą dobrze by było, gdyby wynosił w granicach dwóch centymetrów. Zapobiegnie to rozprężaniu się materiału i falowaniu przez napinające strony. Prześwit zostanie zasłonięty przez listwy przypodłogowe.