pompa ciepła

Jak oszczędzić na wodzie i jej ogrzewaniu?

Woda jest niezbędna człowiekowi do życia. Nic więc dziwnego, że każdy budynek mieszkalny jest podłączony do instalacji dostarczającej wodę z miasta. Niestety wielu ludzi narzeka na jakość takiej wody, szczególnie w dużych miastach. Problemem są również kwoty na rachunkach za wodę, a jej ogrzewanie jest również bardzo kosztowne. Na szczęście istnieje kilka rozwiązań pozwalających na wypracowanie oszczędności i wcale nie wiążą się one z koniecznością umieszczania „cegły w spłuczce”.

pompa ciepłaDobrym pomysłem na pozyskiwanie własnej wody posiadającej wysoką jakość jest własna studnia głębinowa. Instalacja ta odpowiada za pobieranie, filtrowanie oraz dostarczanie wody głębinowej do domu. Jakość takiej wody jest bardzo wysoka, a koszty związane z jej pozyskiwaniem nie są wysokie. Można dzięki temu sporo zaoszczędzić. Koszt zakupu takiej instalacji zwróci się z pewnością w krótkim czasie.

Podgrzewanie ciepłej wody użytkowej wiąże się z koniecznością stosowania centralnego ogrzewania lub sprzętu zużywającego dużą ilość prądu albo gazu (popularne Junkersy). W związku z tym podgrzewanie c.w.u. wiąże się ze sporymi kosztami, które można obniżyć stosując urządzenie, jakim są pompy ciepła. Wykorzystuje ona ciepło pobrane z otoczenia lub z gruntu i dostarcza je do wnętrza. Ciepło to doskonale nadaje się do przygotowywania wody użytkowej, a także do ogólnego ogrzewania wnętrz. Ciepło takie można również pozyskiwać dzięki specjalnym panelom na dachach.

Fotowoltaika pozwala nie tylko na pozyskiwanie ciepła, ale również energii elektrycznej, więc można bardzo sporo zaoszczędzić dzięki temu sprzętowi.