Jak ocieplić dom drewniany z bali?

Zawsze marzyłem, aby mieć własny dom, jednak nigdy nie było mnie stać na jego wybudowanie. W końcu trafiła się okazja, na śląsku ktoś chciał sprzedać tradycyjny dom góralski. Niestety obniżona cena niosła za sobą pewien haczyk. Dom wymagał renowacji i położenia ocieplenia. Nie było jednak tragedii, tak więc zdecydowałem się wraz z żoną na tę ofertę.

Domy drewniane ocieplane wełną mineralną

W pierwszej kolejności wykonaliśmy renowację dachu i pokryliśmy go nową powłoką bitumiczną. Przyszedł czas na ocieplenie. Z tym musiałem udać się do fachowca. Izolacja w domach drewnianych to bardzo poważna sprawa, źle wykonana może powodować gnicie belek. Po rozmowie ze specjalistami cieszyłem się, że nie podjąłem się samodzielnej izolacji, albowiem okazało się, że źle położona folia paroszczelna, w domach drewnianych, ma tragiczne konsekwencje w postaci zagrzybienia i wilgotnienia ścian, których to czynników nie jest potem łatwo się wyzbyć. Polecono mi ocieplenie wełną mineralną, gdyż jest to praktycznie najlepsze i jedyne rozwiązanie w przypadku domów z bali. Firma która owe ocieplenie dla mnie wykonywała, sprawnie się uwinęła, co niezmiernie mnie cieszyło. Na szczęście domy drewniane wykonywane na terenie śląskiego województwa są bardzo solidne. W związku z tym konserwacja drewna również odbyła się bez żadnych komplikacji. Drewno było w bardzo dobrym stanie, jak na kilkudziesięcioletni dom. Remont i doprowadzenie domu z bali zajął nam kilka miesięcy.

Było całkowicie warto, zdecydować się na jego zakup. Efekt końcowy był niesamowity, dom ma swój urok i niepowtarzalny klimat. Dom drewniany, a zwłaszcza z bali to solidna konstrukcja, którą łatwo ogrzać. Dzięki temu zarejestrowałem znaczne oszczędności związane z kosztami przeznaczonymi na ogrzewanie w stosunku do życia w mieszkaniu.