Jak dbać o wał korbowy?

Żaden dzisiejszy prężnie rozwijający się rolnik nie wyobraża sobie swojego gospodarstwa bez pomocy maszyn rolniczych między innymi ciągnika, który pomocny jest nie tylko podczas pracy na polu w żniwa ale i przy codziennych pracach gospodarskich. Obecnie najpopularniejszym modelem ciągnika na polskiej wsi jest Ursus C-360.

Jeden z ważniejszych elementów budowy Ursusa C-360

trwały wał korbowy C-360W wielu polskich gospodarstwach wciąż pracują ciągniki starego typu, które świetnie sobie radzą pomimo upływu wielu lat. Jednym z najważniejszych czynników przy wyborze ciągnika jest to jak duże gospodarstwo posiadamy oraz z jakiego rodzaju gleby jest zbudowane. Aby nasz ciągnik działał poprawnie przez wiele sezonów musimy mieć pewność, że zamontowany jest trwały wał korbowy C-360 jest modelem ciągnika, który bardzo często poddawany jest bardzo ekstremalnej eksploatacji i podczas corocznych żniw pracuję bezustannie po kilka godzin dziennie. Posiadanie sprawnego wału korbowego jest tak ważne ponieważ element ten jest odpowiedzialny za prawidłową oraz bezawaryjną pracę jednostki napędowej zamontowanej w pojeździe. Wał korbowy odpowiedzialny jest między innymi za poruszanie tłokami znajdującymi się w komorze silnika co jednoznacznie przekłada się na kulturę pracy silnika. Bardzo istotną operacją jest regularne smarowanie wszystkich ruchomych części tego elementu. Spowoduje to zakonserwowanie wszystkich części ruchomych oraz zapobiegnie ich zużywaniu podczas intensywnej pracy na polu oraz w gospodarstwie. 

Podsumowując regularne serwisy oraz konserwowanie wału korbowego jest ważnym zadaniem dzięki takim zabiegom znacznie wydłużymy bezawaryjną pracę naszego ciągnika. Tak zakonserwowany pojazd pozwoli nam wykonywać prace znacznie szybciej o efektywniej, ponieważ nie potrzebne będą żadne przestoje spowodowane awariami ciągnika.