lustra - projektglass.pl

Funkcjonalna łazienka – co, gdzie i jak?

Jeśli już wiemy, ile urządzeń będzie nam potrzebnych do urządzenia naszej łazienki, musimy teraz usytuować  je tak, aby pomieszczenie było funkcjonalne oraz harmonijne.Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wymiary poszczególnych urządzeń, dzięki którym idealnie dopasujemy je do rozmiarów wnętrza.

Lustra – projektglass.pl

Sedesy, wanny, kabiny prysznicowe oraz umywalka powinny być zamieszczone jak najbliżej pionu kanalizacyjnego, czyli przewodu, który odprowadza ścieki. Jeśli w naszej łazience znajduje się okno, to przy rozmieszczaniu wielu urządzeń musimy pamiętać, aby zostawić wolne przejście do niego. Usytuowanie pod nim umywalki uniemożliwi nam powieszenia nad nią lustra – projektglass.pl
Drzwi łazienki powinny otwierać się na zewnątrz. W małych łazienkach jest to nie tylko z powodowane komfortem, ale również bezpieczeństwem. Odległość od drzwi do prostopadłej ściany może zdecydować o usytuowaniu przedmiotów w małej łazience.
lustra - projektglass.pl
Co z czym ?
Unika się, aby umieszczać sedes obok umywalki. Niektórym sprawia to dyskomfort w myciu rąk lub korzystania z codziennej toalety. Również usytuowanie obok siebie wanny oraz kabiny prysznicowej nie jest zbyt dobrym pomysłem. Ich zróżnicowana wysokość po połączeniu nie wygląda zbyt przytulnie. Bardzo wygodnym oraz funkcjonalnym sposobem jest podzielenie łazienki przy pomocy niepełnej wysokości ścianek, do których z obydwu stron podwiesimy nasze urządzenia.
Najlepszym miejsce dla grzejnika drabinkowego, na którym będziemy suszyć nasze mokre ręczniki lub mniejsze pranie, jest pobliże natrysku lub przestrzeń między wanną, a umywalką. Nie należy go umieszczać nad deską klozetową.Natomiast grzejnik wodno-elektryczny najlepiej odnajdzie się w bezpiecznej odległości (min. 60 cm) od wanny, sedesu oraz umywalki.
A co z pralką? Wszystko zależy jak duża ona będzie oraz czy będzie ładowana z góry czy z przodu. Pralka ładowna z góry niestety nie pozwoli nam, aby nad nią umieścić różnego rodzaje półki lub szafli, natomiast jeśli wybierzemy pralkę ładowaną z przodu, bez problemy znajdziemy miejsce na nasze środki czystości.