Co powinien umieć Product Owner?

Product Owner to jedno z najważniejszych stanowisk związanych z zarządzaniem projektami w firmach zajmujących się zagadnieniami z zakresu IT. Jednak nie jest to stanowisko dla każdego – wymaga ono szczególnej wiedzy i konkretnych umiejętności. Co wiec powinien umieć dobry Product Owner? 

Cechy dobrego Product Ownera

Product Owner szkoleniaPrzede wszystkim, Product Owner powinien doskonale rozumieć, dlaczego metody zarządzania projektami, jak Scrum nazywane są zwinnymi. Powinien on doskonale sprawdzać się w działaniu w środowisku bardzo zmiennym, w którym w każdej chwili może pojawić się nowa technologia czy trend. Doskonałym przykładem jest tu np. rynek urządzeń mobilnych. Musi on także mieć takie umiejętności miękkie jak łatwość komunikacji. Całą zaletą metody Scrum jest jej iteracyjność. Dzięki tamu jest ona tak efektywna. Product Owner musi umieć łatwo uzyskać informację zwrotną i przekazać ją w zrozumiałej i przejrzystej formie swojemu zespołowi. Oczywiście, aby tego dokonać, musi on doskonale znać swój produkt. Dlatego także warto polegać na danych empirycznych (tak jak zalecają to metody AGILE) – sprawdzać każdy mały wycinek powstającego produktu i szybko dostosowywać do oczekiwań klienta. Dobry Product Owner musi także doskonale znać swojego klienta, wiedzieć, jakie ma on oczekiwania, jakie sa grupy interesariuszy projektu. Nie jest to zadanie łatwa, dlatego też każdy Product Owner szkolenia takie jak np. PSPO powinien mieć za sobą. Oczywiście nie można lekceważyć także kompetencji miękkich, jak umiejętność komunikacji z zespołem 

Product Owner to bardzo ważna, jeśli nie najważniejsza rola podczas zarządzania projektem. Jest też bardzo odpowiedzialna i często wymaga specjalistycznej wiedzy o produkcie. Dlatego też odpowiednia osoba na tym stanowisku jest kluczowym wyborem, jeśli chodzi o powodzenie stworzenia produktu.